ISO 45001:2018 - 10 najdôležitejších otázok o novej norme

12. marca 2018 bola zavedená medzinárodná norma pre systém riadenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (OHSMS) ISO 45001:2018. O zmenách, ktoré môžeme očakávať, a o tom, ako sa na ne pripraviť, hovoríme so Zbigniewom Wąsikom, vedúcim audítorom DNV. 

1. Je bezpečnosť práce v priemysle predmetom rastúceho záujmu podnikateľov a firiem?


Všetky normy vydané po roku 2013 majú jednotnú štruktúru, ktorá je v súlade s normou HLS (High Level Structure). To si vyžaduje rovnaké číslovanie kapitol a tematické usporiadanie požiadaviek, t. j. kapitola 3 je „Pojmy a definície“; kapitola 4 je „Kontext organizácie“; kapitola 5 je „Riadenie...“; kapitola 6 je „Plánovanie“; kapitola 7 je „Podpora“; kapitola 8 je „Prevádzka“; kapitola 9 je „Hodnotenie výkonnosti“ a kapitola 10 je „Zlepšovanie“. Keď sa bližšie pozrieme na usporiadanie kapitol a porovnáme ho s existujúcimi normami, okamžite si všimneme nové problémy. Patria medzi ne: „kontext“, „vedenie“ a „riziká a príležitosti“, ktoré existujú samostatne, spolu s „rizikami a príležitosťami v oblasti BOZP“. Stojí za zmienku, že nová norma ISO kladie oveľa väčší dôraz na úlohu vedenia v organizácii a tiež sa zameriava na riadenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci z oveľa širšej perspektívy ako existujúca norma OHSAS.

2. Ako hodnotíte riadenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v domácich podnikoch?


Moje poznatky o necertifikovaných domácich podnikoch sú veľmi obmedzené a vychádzajú najmä z dojmov. Môžem preto len predpokladať, že ak sa zvyšuje všeobecné povedomie verejnosti o bezpečnosti na pracovisku a zvyšuje sa počet noriem týkajúcich sa bezpečného správania, zvyšuje sa aj úroveň riadenia bezpečnosti. Chcel by som však zopakovať, že pokrok v tejto oblasti by mohol a mal byť rýchlejší, najmä pokiaľ ide o výšku strát vyplývajúcich z pracovných úrazov pre hospodárstvo ako celok, a teda aj pre verejnosť. Upozorním len na skutočnosť, že podľa odhadov Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA) sa súvisiace ročné straty pre ekonomiky rôznych krajín Európskej únie pohybujú v rozmedzí od 2,6 % do 3,8 % HDP (hrubého domáceho produktu). Napríklad v prípade Poľska to predstavuje približne 50 miliárd zlotých. Opäť ide o výšku strát, a to sú peniaze, ktoré nikto nemôže nijako využiť. 


3. Aký je rozdiel medzi riadením bezpečnosti práce založeným na právnych predpisoch a systémami založenými na normách, ako je OHSAS 18001 a v budúcnosti ISO 45001?


Systém riadenia bezpečnosti práce, založený na platných ustanoveniach zákona, je reaktívny systém. V praxi to znamená, že sa vlastne zaoberá „včerajškom“. Ak teda došlo k úrazu, dnes sa zaoberáme úrazom, ktorý sa stal „včera“. Ak sa v minulosti vyskytla nezrovnalosť, jej odstránením sa zaoberáme „dnes“. V dôsledku takejto skutočnosti sa „dnes“ zaoberáme situáciami, ktoré nastali „včera“. K tomu by som dodal, že systém riadenia bezpečnosti práce založený výlučne na požiadavkách právnych predpisov je v skutočnosti len o zabezpečení splnenia týchto požiadaviek. Systém riadenia BOZP založený na požiadavkách noriem manažérstva ISO 45001 je proaktívny systém. Inými slovami, nová norma ISO sa zaoberá zajtrajškom. Preto „dnes“ premýšľame o tom, čo sa môže stať „zajtra“, a snažíme sa odstrániť príčiny, ktoré môžu spôsobiť vznik takejto nežiaducej udalosti. „Dnes“ sa teda zaoberá ‚zajtrajškom‘, čím sa zvyšuje úroveň ochrany života a zdravia pracovníkov. Hlavné rozdiely, ktoré sa nachádzajú v novom systéme riadenia BOZP a ktoré nie sú vyžadované zákonom, sú najmä: ciele BOZP, riešenie incidentov a nehôd, nápravné opatrenia po vzniku každého incidentu, monitorovanie účinnosti opatrení na kontrolu rizík, interné audity a rozhodovanie manažmentu počas preskúmania manažmentom.


4. Aké sú zmeny v novej norme ISO 45001:2018 v porovnaní s normou OHSAS 18001?


Všetky normy vydané po roku 2013 majú jednotnú štruktúru, ktorá je v súlade s normou HLS (High Level Structure). To si vyžaduje rovnaké číslovanie kapitol a tematické usporiadanie požiadaviek, t. j. kapitola 3 je „Pojmy a definície“; kapitola 4 je „Kontext organizácie“; kapitola 5 je „Riadenie...“; kapitola 6 je „Plánovanie“; kapitola 7 je „Podpora“; kapitola 8 je „Prevádzka“; kapitola 9 je „Hodnotenie výkonnosti“ a kapitola 10 je „Zlepšovanie“. Keď sa bližšie pozrieme na usporiadanie kapitol a porovnáme ho s existujúcimi normami, okamžite si všimneme nové problémy. Patria medzi ne: „kontext“, „vedenie“ a „riziká a príležitosti“, ktoré existujú samostatne, spolu s „rizikami a príležitosťami v oblasti BOZP“. Stojí za zmienku, že nová norma ISO kladie oveľa väčší dôraz na úlohu vedenia v organizácii a tiež sa zameriava na riadenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci z oveľa širšej perspektívy ako existujúca norma OHSAS.


5. Aké skutočné výhody budú mať spoločnosti po zavedení nového štandardu?


Vzhľadom na rovnakú štruktúru bude jednoduchšie integrovať rôzne normy (BOZP, životné prostredie, kvalita atď.) do jedného systému riadenia. Rovnaké číslovanie kapitol, veľmi podobný význam pojmov a podobné požiadavky určite prispejú k rýchlejšiemu a lepšiemu pochopeniu rôznych požiadaviek, a tým výrazne uľahčia ich efektívnu implementáciu. K podstatnejším prínosom nepochybne patrí aj lepšie odhaľovanie, identifikácia a pochopenie rizík, čo by malo výrazne zlepšiť bezpečnosť práce. Keďže normy kvality (ISO 9001) a environmentálne normy (ISO 14001) sú v platnosti už takmer dva a pol roka, mnohé podniky už prispôsobili svoje systémy riadenia požiadavkám nových noriem. Preto už boli zavedené mnohé novinky v týchto normách vrátane normy ISO 45001. V dôsledku toho bude pri zavádzaní novej normy BOZP (ISO 45001) potrebné len doplniť ďalšie požiadavky týkajúce sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

6. Nová norma zdôrazňuje úlohu vedenia. Aké sú rozdiely medzi normami v tejto oblasti?


Všetky normy pripisujú vedeniu veľký význam. Vo vyššie uvedených zverejnených normách (kvalita aj životné prostredie) obsahujú príslušné kapitoly 11 požiadaviek. V novej norme ISO 45001 je požiadaviek o niečo viac, 13. Treba spomenúť, že požiadavky týkajúce sa vedenia boli zahrnuté aj v norme OHSAS, ale úloha vedenia nebola zdôraznená v takej miere ako v novej norme. Požiadavky sú zahrnuté aj v Zákonníku práce, v článku 212, ale nie sú tak jasne identifikované - článok 212 sa týka povinností vedúcich pracovníkov. Preto je vhodné porovnať požiadavky Zákonníka práce s požiadavkami novej normy, ako je uvedené v kapitole 5.1 Manažment.

7. Čím ďalším je potrebné sa zaoberať? 


Nová norma prikladá veľký význam účasti zamestnancov na systéme riadenia BOZP. Norma vyžaduje dve rôzne formy tejto účasti, a to diskusiu so zamestnancami o niektorých oblastiach BOZP a účasť zamestnancov v iných oblastiach. Požiadavky novej normy sú v tejto oblasti oveľa širšie a presnejšie ako v predchádzajúcej norme OHSAS. Preto sa požiadavky uvedené v kapitole 5.4 novej normy môžu ukázať ako ťažko realizovateľné. Je to spôsobené najmä tým, že organizácie, a dokonca ani vedúci pracovníci týchto organizácií, nie sú zvyknutí na výraznú účasť zamestnancov na riadení podniku - dokonca ani v takej dôležitej oblasti, akou je bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci.


8. Koľko času potrebuje spoločnosť na zavedenie a certifikáciu novej normy?


Ak ide o spoločnosť, ktorá už má zavedený a certifikovaný systém riadenia bezpečnosti práce založený na norme OHSAS 18001, predpokladám, že implementácia nových požiadaviek a certifikácia bude trvať viac-menej 12 mesiacov. Samozrejme, mám na mysli situáciu, keď má spoločnosť skutočne zavedený systém riadenia bezpečnosti a nie len certifikát na stene. Spomínaný čas implementácie 12 mesiacov je spôsobený tým, že na základe nových požiadaviek sa musia vytvoriť nové alebo aktualizované normy a musia sa implementovať. Je tiež potrebné preukázať, že tieto normy v organizácii skutočne fungujú, a to na základe interných auditov podľa požiadaviek novej normy. V prípade nesúladu je potrebné prijať nápravné opatrenia vrátane posúdenia ich účinnosti. Dôležité je aj overenie systému manažérstva vrcholovým manažmentom na základe požiadaviek novej normy. Je potrebné vykonať mnoho činností, takže 12 mesiacov sa zdá byť realistickým časovým obdobím.


9. Kde začať s prípravou na prechod na nový štandard? 

Prvým krokom pri prispôsobovaní systému riadenia BOZP organizácie požiadavkám novej normy ISO 45001:2018 by nepochybne malo byť vykonanie tzv. analýzy nedostatkov, t. j. zistenie, čo už máme a čo nám ešte chýba. Ďalším krokom by malo byť, samozrejme, zavedenie štandardných postupov v prípade zistených nedostatkov a školenie zamestnancov v oblasti požiadaviek nového systému. Ďalším krokom je vyškolenie minimálne interných audítorov a najlepšie všetkých riadiacich pracovníkov v požiadavkách novej normy. Po týchto opatreniach je potrebné vykonať interný audit, ktorý potvrdí súlad systému riadenia organizácie s požiadavkami novej normy ISO 45001:2018. Po vykonaní aspoň niektorých (najlepšie všetkých) nápravných opatrení v súvislosti so zisteniami interných auditov zostáva už len posledný krok, ktorým je overenie systému riadenia vrcholovým manažmentom.

10. Vieme, že implementácia a certifikácia ISO má zmysel. Prečo sa oplatí spolupracovať s DNV?

DNV je uznávaným a dôveryhodným partnerom v oblasti certifikácie. Logo DNV GL zaručuje pridanú hodnotu auditov a spätnú väzbu konfrontovanú s každodennou praxou audítorov. Naša práca sa vždy zameriava na ochranu života, majetku a životného prostredia a našimi hodnotami v DNV sú:  

  • Budovanie dôvery a istoty,
  • bez kompromisov v oblasti kvality a integrity,
  • zapojenie sa do tímovej práce a vytváranie inovácií,
  • starostlivosť o našich zákazníkov a vzájomná podpora,
  • pripravenosť na zmeny a dosahovanie výsledkov.

 
Zbigniew Wąsik 

Audítor systémov riadenia ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISRS6, ISRS7; školiteľ v oblasti systémov riadenia;

eAdvantage

Prihláste sa do zákazníckej zóny.

Kurzy

Prostredníctvom našich kurzov budete lepšie pripravení na implementáciu a certifikáciu Vášho systému manažérstva.

Novinky

Najnovšie správy Business Assurance

Newsletter

Zaregistrujte sa do nášho Newslettra a získajte tak najnovšie informácie o certifikácii.